Kadınlar golfünün önemli buluşması Turkish Airlines Ladies Open 2014 zevkli bir mücadeleyle start aldı.8-11 Mayıs tarihleri arasında Belek’teki National Golf Kulübü’nde Turkish Airlines’ın isim sponsorluğunda düzenlenen turnuvada ilk gün 126 oyuncu sahayı paylaştı.
Raund sonunda liderliği 67(-6) oynayan İskoç golfçü Heather Macrae elde etti.Onu Fransa’dan Gwladys Nocera ve Danimarkalı Malene Jorgensen 68(-5) ile ikincilikte izledi. Çek Cumhuriyeti’nden Klara Spilkova ve İsveç’ten Mikaela Parmlid 69(-4) vuruşla bu iki ismi üçüncülükte takip ederken İngiliz Charley Hull ve Fransız amatör Mathilda Cappeliez 70(-3) ile ön grubun hemen arkasında yer aldı. İlk gün performanslarında İsveç Mikaela Parmlid, Par 5 olan 15’inci delikte eagle yaparak gün sonundaki yüksek sıralamasını perçinledi. 

2013’te Güney Afrikalı oyuncu Lee-Anne Pace’in şampiyon olduğu turnuva, başta efsane golfçü Laura Davies olmak üzere yine birbirinden ünlü oyuncuları buluşturdu. Türkiye’nin golf destinasyonu Belek’te ve National Golf Kulübü’nde altıncı yılı geride bırakan turnuva şampiyona sahasında gerçekleştirildi. Par 73 sahadaki ilk günkü açılış raundu ılık bir havada başlarken devam eden saatlerde başlayan hafif yağmur ilerleyen dakikalarda şiddetini arttırdı ve gün sonuna dek devam etti.


KARİYERİNİN EN İYİSİ


İlk günün öne çıkan ismi kuşkusuz Heather Macrae oldu. Sabah seansında sahaya çıkan ve yağmura yakalanmayan Macrae, sahanın oldukça zorlayıcı olduğunu vurguladı. İskoç golfçü, ilk gün sahayı Avustralya’dan Stephanie Na ve Çinli Jia Yun Li ile paylaştı. Altı çukuru birdie ile geçen 30 yaşındaki oyuncu, sadece 17’inci deliği bogey ile tamamlarken diğer tüm çukurları par bitirmeyi başardı ve oldukça değerli bir performansa imza attı. Kariyerinin en düşük skorlu raunduna imza atan Heather Macrae’nin LET kariyerinde herhangi bir derecesi bulunmazken 2007’de profesyonelliğe geçen ve 2011’de tura dahil olan oyuncu, ilk günkü performansını değerlendirirken oldukça başarılı bir oyun ortaya koyduğunu ifade etti. Bu sahayı sevdiğini belirten oyuncu, Kasım ayında Mineks Ladies Classis’te bu sahada oynamış ve turnuvayı 10’uncu sırada tamamlamıştı. İskoç golfçü, Belek’te bu kez daha yüksek hedeflere ulaşmayı planlıyor. 10 yaşında iken babasının yönlendirmesi ile golfe başlayan oyuncunun koçluğunu da ağabeyi üstleniyor.
Toplam 250 bin Avro para ödüllü turnuvada Türkiye’yi ise amatör oyuncular Begüm Yılmaz, Sena Ersoy, Damla Bilgiç ve Sezgi Kılıç temsil ediyor.

 

SPONSOR YAĞMURU

 

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde Türkiye Golf Federasyonu’nun gözetiminde Avrupa Birliği Bakanlığı ve Mineks International’ın katkılarıyla düzenlenen turnuva kapsamında Regnum Carya Golf & Spa Resort konaklama sponsorluğunu üstlendi. Ulaşım sponsorluğunu Matrix Travel gerçekleştirirken NTVSpor, ICF Airports, İstanbul Cerrahi, Betuyab, Algida, Bozita, Private Anadolu Hospitals, Canderel, Konica Minolta diğer katkı veren kurum ve markalar oldu. Turnuva dahilinde Hole-in One yapan oyuncu ise Boybeyi Mücevherat’tan ödül alacak.

Turkish Airlines Ladies Open 2014’te 9 Mayıs Cuma günü ikinci raund oynanacak ve iki günlük sıralama sonunda cut’ı geçen ilk 60’ta yer alan isimler, hafta sonunda son iki raundu oynamaya hak kazanacak.