Golf fantastik bir oyun. Bu spor sosyalleşmek için bulunmaz bir nimet olduğu kadar doğada zaman geçirmek için de bir şanstır. Tabii dilerseniz golfü yarışmaya da dönüştürebilirsiniz. 

Türkiye’nin 1 numaralı golfçüsü Ali Altuntaş için golf yaşamın ta kendisi. Golfte en yüksek seviyede yarışabilmek için odaklanmak önemli. Bu yazıda 2-5 Kasım tarihlerinde Belek’te düzenlenen Turkish Airlines Open’da Ali’nin odaklanma konusundaki öyküsünü işleyeceğiz.
Çoğunuzun bildiği gibi uzun yıllardır Ali Altuntaş’ın antrenörlüğünü yapıyorum. Önceki yıllarda olduğu gibi Carya Golf Kulübü’ndeki Turkish Airlines Open’da da Ali’nin çantasını taşıdım. Oyuncum turnuvanın ilk üç gününde Türk golf tarihinin en iyi golf performanslarından birine imza attı. Ali ilk üç raunt sonunda toplamda -2 ile dünyanın en iyi golfçülerinin katıldığı organizasyonda ilk 40 isim arasında yer aldı. Turnuvanın üçüncü raundunu kariyerinde iki major şampiyonluğu bulunan (2010 PGA Şampiyonası ve 2014 Amerika Açık), Avrupa Ryder Cup takımının değişmez isimlerinden ünlü Alman oyuncu Martin Kaymer’le birlikte oynadık.
Turnuvanın ilk üç raundunu neredeyse kusursuz geçen Ali, son raund sonrası organizasyonu 64. sırada tamamladı. Peki son gün ne oldu, neler yaşandı? Dahası, golfçüler Ali’nin ustalıkla kurgulanmış performansından ve ani çöküşünden neler öğrenebilir?

ODAK NOKTASI

Aslında bütün golfçüler odaklanmanın ne demek olduğunu çok iyi bilir. Mesela bir tümsek üzerinde pitching shot yapmak üzeresiniz. Neyi yapmamanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz ama hâlâ gözünüz tümseğe kayıyor ve atışınız kısa düşüyor.
Odak noktası, ‘Dikkatinizi yönelttiğiniz yer’ demektir. Bayrağa, tümseğe veya çukura odaklanabilirsiniz. Su kanalına veya su tehlikesine odaklanabilirsiniz. Peki öyleyse doğru noktalara odaklanma yeteneğinizi belirleyen nedir? Bunun yanıtı çok basittir ama iyi odaklanmak zor iştir. Odaklanma yeteneğinizden siz sorumlusunuz ancak 18 delik boyunca iyi odaklanmayı devam ettirebilmek için de her gün bunun üzerinde çalışmanız gerekir.
Başarılı işadamlarında nadiren odaklanma sorunu vardır. Çünkü işlerini başarıdan başarıya taşımak için neye ihtiyaç duyduklarını bilirler. Üstelik bu dar yoldan asla ayrılamayacaklarının, yoksa her şeyin bir anda ters gitmeye başlayacağının da farkındadırlar. Ama aynı işadamları golf sahasına gelince sıklıkla odaklanma sorunu yaşıyor. Golf oynarken doğru şeylere odaklanmak neden bu kadar zordur?

ZİHİNSEL BASKI

Dördüncü raund sabahı Ali Altuntaş her zamanki gibi erken uyandı. O sabah bir şansı olduğunu biliyordu. Gerçekten de hayallerini gerçekleştirebilecek bir şansa sahipti. Son gün elde edeceği iyi bir skorla Avrupa Turu’nun en önemli turnuvalarının birini ilk 20’de bitirmek işten bile değildi.
Oyuncum Ali Altuntaş, ‘ortadirek’ diye tabir edilen bir ailenin çocuğu. Turkish Airlines Open’da sahaya çıkan rakipleri gibi şöhrete ve paraya alışkın değil. Organizasyonun son günü karşısına muazzam bir para ödülü fırsatı çıkmıştı.
Düşlerin gerçekleşmesine ve birkaç yılda kazanabileceği parayı birkaç saatte kazanma şansına bu kadar yaklaşmak... Bu ve benzeri düşünceler final raundu öncesi Ali’nin zihnini meşgul ediyordu. 18 çukurun sonunda yepyeni bir hayatın kapıları ona açılabilirdi. Tüm bunlara ülkesinde ve sahasında oynamanın getirdiği ekstra baskıyı düşünebiliyor musunuz?
Golfte bir fırsat yakaladığınızda, aceleci davranıp hata yapmak çok kolaydır. “Ne olurdu?” diye düşünmek kolaydır. İyi oynarsanız, topa sadece vurursanız veya son vuruşu yaparak topu deliğe gönderirseniz ne olur? Golf zor bir oyundur. Hepinizin bildiğin gibi, golf sopasını birkaç derece hatalı tutarsanız top uçar gider, sizin rüyanız da sona erer. Ve sürekli gidip gelen bir odaklanmayla yıldız oyunculuktan vasat golfçüye dönüşüverirsiniz. Her golfçü kariyerinde bunları yaşamıştır. Tiger Woods, Rory McIlroy ve daha nicelerinin başına gelenler o gün Ali Altuntaş’ın başına geldi.

YENİLGİYİ EĞİTİME DÖNÜŞTÜRMEK

Büyük oyuncularla ortalama oyuncular arasındaki farklardan biri de hatalardan ders alabilme yeteneğidir. Yani yenilgiyi eğitime dönüştürebilmek. Dördüncü raundun ardından Ali yıkıldı. Ama bu genç adam üzüntüyle kahrolmaktansa, gerçek bir centilmene, bir rol modele yakışır bir biçimde ayağa kalktı, röportaj verdi ve sevdikleriyle konuştu. Sonrasında o raundda yaşadıklarımızı onunla uzun uzadıya konuştuk. Sadece son raundu değil başarılı geçen ilk üç raundu da konuştuk. İyi yönlerimizin altını çizdik, eksiklerimizi not ettik, neleri daha iyi yapabileceğimizi planladık.
Ali Altuntaş, Turkish Airlines Open’ın ilk günlerinde odaklanma sıkıntısı çekmemişti. Hatta turnuvaya ilk çukurda double bogey yaparak başlamak bile onun odaklanmasını dağıtmamıştı.Yapması gerekenleri biliyordu ve raundu 71 vuruşla par dönmeyi başardı. İkinci günkü 69 ve üçüncü günkü 71’lik skorlarla kendi açısından sıralamada mükemmel bir noktaya geldi. İlk raundlarda bana su yollarını ve kukaları görmenin kolay olduğunu söyledi. Yani iyi şeylere odaklanmak daha kolaydı.
PGA antrenörlerinden olan ve benim de hocalarımdan biri olan Markus Westerberg’in, her golfçünün kulağına küpe olması gereken bir sözü var. O bunu ‘Altın Soru’ olarak adlandırıyor ve şöyle diyor: “Ne istiyorsunuz?”. Bu soru size sahadaki her vuruşunuzda yardımcı olacaktır. Golf sahasında pozitif düşünmek için bilmeniz gereken tek şey bu. Bir çukur veya su tehlikesi üzerinde oynamak zorundaysanız sadece kendi kendinize ne istediğinizi sorun yeter. Bu sorunun yanıtı altındır ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

ALİ’NİN ALDIĞI DERS

Ali Altuntaş, Turkish Airlines Open’ın dördüncü raundundan çok şey öğrendi. Ne olursa olsun gardını asla düşürmemeyi ve bu altın soruyu unutmamayı öğrendi. Bir turnuvanın 72 delikli olduğunu ve odaklanmayı sürdürmenin dayanıklılık gerektirdiğini öğrendi.
Ama belki de tüm bunlardan daha önemlisi bir şey daha öğrendi Ali bu yılki turnuvada. Kendisinin de iyi bir golf oyuncusu olduğunu, Martin Kaymer gibi süper yıldızlarla birlikte oynayabileceğini algıladı.
Ali ayrıca ‘en iyilerin’ en iyilerle yarışabileceğini anladı. Artık her sabah uyandığında ve antrenmanlara başladığında bir tek bunu düşünüyor. Ali’nin kafasındaki bir başka düşünce de 2020 Tokyo Olimpiyatları. Ve doğru odaklandığı takdirde orada olacağını da biliyor.


Cahit Kaya-PGA Qualified Trainee
belekgolfacademy@gmail.com