Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Belek’te 5-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Turkish Airlines Challenge öncesinde açıklamalarda bulundu. Gloria Golf Kulübü’nde Turkish Airlines Challenge Pro-Am’de de sahaya çıkan başkan Ağaoğlu; sözlerine turnuvanın isim sponsoru Turkish Airlines’a teşekkür ederek başladı ve şöyle devam etti: ‘Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğu yaptığı Challenge Tour’un Türkiye ayağı Turkish Airlines Challenge’ın bu yıl üçüncüsü yapılıyor. Turnuva öncesi biraz sıkıntı yaşadık. Bizim için değil de gelecek olan yabancı golfçülerin güvenlik endişeleri söz konusuydu. Ama bunların hepsini ortadan kaldırdık. Zaten oyuncular buraya gelip ortamı gördükten sonra onların da kafalarında soru işareti kalmadı. Antalya, Belek dünyanın en huzurlu, en sakin yerlerinden birisi. Bu müsabakalar da son derece önemli özellikle Avrupa Turu’nda puan sıralaması bakımından... Diğer yandan ülkemizin tanıtımı, golf turizmi özelinde de son derece önemli bir turnuva. Bu yıl turnuvanın üçüncü yılı ve bu turnuvanın bundan sonraki yıllarda devamının Samsun’da yapılmasını planlıyoruz.  Böylece bu da bir ilk olmuş olacak."

 “YENİ SAHALARA İHTİYAÇ VAR”

Ahmet Ağaoğlu, golfü ülke çapına yayma hedefi doğrultusunda bu kararın dönüm noktası olduğunu ifade ederek, “Böylece golfü güneyden kuzeye taşıyacağız. Yani Akdeniz’den Karadeniz’e, ve bu şekilde ülkemizin güzelliklerini daha fazla tanıtacağız. Ülkemizin yeni golf sahalarına ihtiyacı var. Biz bunu yıllardır söylüyoruz. Rusya ile aramızdaki sorunu biliyorsunuz. Bu sıkıntıdan dolayı Antalya zorlanıyor. Yine şu haliyle turizmi ayakta tutan ve ayakta tutmaya çalışan bu bölgede golf turizmi var. Yani İngiltere’den, İskoçya’dan, Hollanda’dan ve birçok ülkeden gelen golf turistleri Ruslardan boşalan açığı kapatmaya çalışıyor. Yıllardır söylediğimiz şeyi tekrar söyleyelim. İspanya golf turizminden 5 milyar avro gelir elde ediyor, 280 sahası var. Biz bu bölgede 15 saha ile ‘Golfte varız’ demeye çalışıyoruz. Onun için yeni sahalar yapılmalı. Samsun’daki golf sahası Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın büyük gayretleriyle yapılıyor. İnşallah diğer belediye başkanları da örnek alır” diye konuştu.

Bilindiği gibi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dokuz çukurlu sahayı 18 çukura çıkararak uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmayı planladıklarını söylemişti.