Tüm dünyayı etkileyen korona virüs pandemisi golf turizmine de büyük darbe vurdu. Türkiye’de golfün merkezi Belek, 2020 yılını yüzde 70’e varan kayıpla kapattı. Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) Türkiye Temsilcisi ve Montgomerie Maxx Royal Golf Kulübü Müdürü Cahit Şahin, geçtiğimiz yıl golf turizmindeki kaybın 210 milyon doların üzerinde olduğunu söyledi. 
Ülkemizdeki golf sahalarının 16’sının bulunduğu Belek’in 2020 sezonuna çok iyi başladığını ifade eden Şahin, “Ancak özellikle Mart ayından sonra büyük düşüş yaşadık. Eylül ayında bir toparlanma oldu. Bu dönemde özellikle İngiliz golfçülerin yoğun ilgisiyle karşılaştık. İspanya ve Portekiz’e gidip Türkiye’ye hiç gelmemiş golf turistleriyle karşılaştık. Ancak sonrasında İngiltere’nin yeniden kapıları kapatmasıyla yüzde 70’i bulan kayıplar yaşadık” diye konuştu. 

HAFTADA 1500 EURO
Turizmin 12 aya yayılmasında golf turizminin en önemli etkenlerden biri olduğunu ifade eden Cahit Şahin, “Golf turizmi için gelen turist haftada yaklaşık 1.500 euro harcıyor. Bu yüzden ülkemizin turizm gelirlerinin artması noktasında golf turizmi çok önemli bir yerde duruyor. İspanya beş milyar dolar, Portekiz iki milyar dolar rakamlarından bahseder golf turizminde. Biz yeni golf sahalarımızla bu ülkelere biraz daha yaklaşmayı hedefliyoruz. Hava şartlarımız, fiziksel koşullarımız bu rakamları kazanmamız için uygun. Yeni tesisler bu rakamlara ulaşmamız için katkı sağlayacaktır.” dedi. 
Pandeminin gelir kaybının yanında moral ve motivasyon eksikliğine yol açtığını vurgulayan Şahin, tüm dünyada aşılamanın başlamasının kendilerini umutlandırdığını söyledi.  Gelir kaybıyla birlikte moral ve motivasyon eksikliği var” dedi.