2013 yılından bu yana Avrupa'nın en iyi oyuncularını Antalya'da buluşturan Turkish Airlines Open başladı. Avrupa Turu Rolex Serisi kapsamında düzenlenen 7 milyon dolar toplam ödüllü turnuvanın ilk gününde 78 oyuncudan 41'i sahaya eksi skorlarla döndü. Belçikalı Nicolas Colsaerts, Güney Afrikalı Haydn Porteous ve Hollandalı Joost Luiten -7 ile ilk raund sonunda liderliği paylaştı. 64'lük skor Avrupa Turu'nda 79. turnuvasını oynayan Haydn Porteous'un en iyi açılış raundu olarak kayıtlara geçti.

Oyuncuların büyük bölümü, Carya Golf Kulübü'ndeki güneşli ve rüzgarsız havayı avantaja çevirmesini bildi. Çarşamba günü oynanan Pro-Am turnuvasında takımıyla birlikte ilk sırayı alan İrlandalı Padraig Harrington, bogey yapmadan bitirdiği günü Arjantinli Andres Romero ile birlikte 65 vuruşla (-6) tamamladı ve zirve için iddialı olabileceğini gösterdi. 2014 Turkish Airlines Open ikincisi İngiliz Ian Poulter da bogey'siz geçtiği ilk raundu 66 vuruşla (-5) ile geçti.

Avrupa Turu'nda Race to Dubai sıralamasında ilk sırada bulunan Tommy Fleetwood, Carya Golf Kulübü'nde üç birdie, üç bogey yaptığı ilk raundu par bitirirken, üçüncü sıradaki 2016 Rio Olimpiyatları şampiyonu Justin Rose da -2 ile kulüp binasına girdi.

Türkiye Golf Federasyonu kontenjanıyla sahaya çıkan üç Türk oyuncudan en başarılı isim ilk kez profesyonel olarak mücadele eden Ali Altuntaş oldu. 11. çukurdan start alan ve 13 ve 17. çukurlarda iki birdie yapan genç oyuncu 1. çukurdaki double bogey ile avantajını yitirdi. 5. çukurda birdie. 6. çukurda bogey yapan Altuntaş günü 71 vuruşla (par) bitirdi. Leon Açıkalın +2, Taner Yamaç ise +8 ile ilk raundu tamamladı. 

(Bülent Gürkan-Belek)