Fransız golfçü Clement Sordet, Turkish Airlines Challenge’ta zirveye çıkan isim oldu. Antalya Belek’teki Gloria Golf Kulübü’nde düzenlenen dört günlük turnuvada Fransız Clement Sordet, toplamda -20 oynayarak tek stroke farkla şampiyon oldu.

Üçüncü raundu lider bitirerek final gününe avantajlı giren 23 yaşındaki Clement Sordet, 69 oynadığı son raund skoruyla ikinci günün lideri olan vatandaşı Matthieu Pavon’a şampiyonluk şansı tanımadı.
2015 yılında Kuzey İrlanda Açık ile ilk zaferini alan ve Belek’teki bu sonuçla kariyerinin ikinci European Challenge Tour unvanına ulaşan Sordet, Belek’teki golfseverlere heyecanlı bir kapanış sundu. Sordet, final raundunda 18. delikte ikinci atışında green’e ulaştı ve iki pata sonunda şampiyonluğunu ilan etti. Pavon ise, son raundda son çukurda eagle yapıp 66 oynayarak mücadelesini son ana dek sürdürdü ama bu çabası zafer için yeterli olmadı. Bu sonuçla Sordet 28 bin avro para ödülünün sahibi olurken Road to Oman sıralamasında da altıncı basamağa çıktı.

Fransız golfçü, basın toplantısında yaptığı açıklamada bu şampiyonluktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Jim (caddie) ve ben güzel iş çıkardık. Sakin kalmayı başardık ve çok iyi atışlar yaptım. Bu yılın başında kendime olan güvenim çok da yüksek değildi. Oyunumun seviyesini yükseltmek için epey çaba harcadım. Ve karşılığını alıyorum ” diye konuştu.

İngiliz golfçü Aaron Rai ise final raundunda 70 oynayarak toplamda -15 ile üçüncü sırada bitirdiği turnuva sonunda kariyerinin en yüksek derecesine imza attı. Rai’ye Road to Oman sıralamasının lideri İsveçli Sebastian Soderberg eşlik etti.


KUPA AHMET AĞAOĞLU'NDAN
Turkish Airlines Challenge’ta cut’ı geçen tek Türk oyuncu Ediz Kemaloğlu, turnuvayı 63’üncü sırada tamamladı. İlk iki gün 74 ve 68 oynayarak cut’ı geçen oyuncu, üçüncü raundu 73, final raundunu da 71 ile dönerek genel sıralamada İsveçli Gabriel Axell ile aynı sırada organizasyonu noktaladı.

Turnuvada dereceye girenlere ödülleri, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve THY Antalya Bölge Müdürü Ömer Durna tarafından verilirken organizasyonda ilk üç sırayı alanlara Turkish Airlines’dan çift yön uçak bileti de hediye edildi.