Türk golfünün en araştırmacı isimlerinden Cahit Kaya yeni projesi ‘hittongolf’ ile bu sporu daha geniş kitlelerle buluşturmayı amaçlıyor. Eğitimlerde golf topu yerine tenis topunun kullanıldığı bu proje golfe yeni başlayanlara daha hızlı ve daha kolay eğitim sunmayı amaçlıyor. 

Geçtiğimiz aylarda İsveç PGA’den dördüncü kademe antrenörlük belgesi alan Cahit Kaya, ‘hitton golf’ün ortaya çıkış hikayesini şöyle anlatıyor: “İsveç’deki eğitimim sırasında bir şeyi anladım: Golf eğlenceli olmalıdır! Özellikle de çocuklar ve golfe başlamaya karar verenler için. ‘Hitton Golf’ aslında bu ihtiyaç üzerine doğdu. ‘Hitton golf’, ‘Snak golf’ olarak da anılan yani tenis topuyla ve driver, iron ve putter olmak üzere sadece üç adet büyük boy sopayla oynanan bir oyun.  Ancak ben kendi yöntemimle çalıştım ve sopa olarak da sadece bir tek demir sopa kullanmaya karar verdim; çünkü asıl önemli olan şey, golf swingini ve puttingi öğrenmek için ihtiyacınız olan tek şey topu yuvarlamaktır ama topu demir çubukla da yuvarlayabilirsiniz ve büyük delikler size deliği kaçırmama fırsatı verir. Burada önemli olan swingi öğrenmektir. Kısa kollu ve büyük başlı bu sopayla tüm gövdeniz çalışmaya ve omuzları ve kalçaları tıpkı profesyonel golf oyuncularının yaptığı gibi çevirmeye başladığınız zaman swingi başarmanızı sağlar.”

İlk olarak Belek Beach Park’ta bulunan Cahit Kaya Golf Akademisi’nde başlayan ‘hitton golf’ özellikle çocuklardan büyük ilgi gördü. Geçtiğimiz günlerde Expo Antalya’da açılan ‘Hitton Golf Sahası’ da bu yeni projenin daha geniş kitlelerle buluşmasını sağlayacak. 

(Merthan CAN)