Challenge Tour’un Türkiye ayağı Turkish Airlines Challenge'da zafer, Joachim B. Hansen'in oldu. Antalya Belek’teki Gloria Golf Kulübü'nde 26-29 Nisan tarihleri arasında oynanan ve bu yılki organizasyon ile beşinci yılı geride bırakan turnuvada, 154 oyuncu mücadele etti. Par 72’lik New Course’ta Türk oyunculardan Ali Altuntaş, Hamza Sayın, Bekir Kara, Hakan Yamaç, Bülent Karataş; amatörlerden ise Ahmet Telli, Leon Açıkalın, Taner Yamaç, Mutlu Güner, Hamza Esmer, Deha Şenay da sahaya çıkarken Türk oyunculardan cut’ı geçen isim olmadı. Hansen, Challenge Tour’daki ilk şampiyonluğunu kazanırken toplamda 270 (-18) vuruşla kupaya uzandı. 


PASTOR’DAN SEZONUN AÇILIŞ ACE’İ

İlk günü, 66 oynayan İskoç Ewen Ferguson ile birlikte yedi isim lider kapatırken ikinci gün Lorenzo Gagli ve İngiliz oyuncu Nathan Kimsey aynı skorla sahayı dönüp zirveyi paylaştılar. İkinci günün bir diğer flaş ismi ise Marcos Pastor oldu. İspanyol golfçü, Challenge Tour’da bu sezonun ilk hole-in-one vuruşuna üçüncü çukurdaki ace ile imza attı.
İlk iki güne daha yüksek skorların görüldüğü üçüncü raund sonunda Hansen 69 ile skor kartını hesapladı. 27 yaşındaki oyuncu, lider girdiği final raundunda başarılı ritmini koruyarak 7 birdieyle harika bir kapanış performansı ortaya koydu. Danimarkalı, elde ettiği avantajını son gün de koruyarak birinciliği elde ederken 32 bin euro birincilik ödülünü de cebine koydu.
Genel sıralamada üç stroke farkla ikinciliği paylaşan isimler ise İtalyan golfçü Lorenzo Gagli ve İngiliz Jack Brar Singh olurken sırasıyla 22 ve 14 bin euro para ödülü ile Belek’ten ayrıldılar. Gagli, turnuva sonunda Road to Ras Al Khaimah sıralamasında ilk sıradaki yerini korurken Hansen de böylece ikinciliğe yerleşmiş oldu.
Final raundu sonrası Gloria Golf Kulübü’nde düzenlenen ödül töreninde Hansen'e kupasını, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Turkish Airlines Antalya İstasyon Müdürü Mustafa Tez takdim etti.

ÖZEL BİR ADRES: BELEK

2014’te Oliver Farr ilk Tur şampiyonluğunu Belek’teki National Golf Kulübü’nde elde ederken, 2015’ten itibaren Gloria Golf Kulübü ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda bir diğer Galli oyuncu Rhys Davies kupaya uzanmıştı. 2016’da Fransız Clement Sordet kariyerinin ikinci zaferini elde ederken geçen yıl da yine İngiliz Ryan Evans ilk Challenge Tour şampiyonluğuna Antalya’da ulaşmıştı.