Gloria Golf Kulübü’nün ev sahipliğinde düzenlenen Turkish Airlines Challenge’ın ilk gününde sahada harika bir mücadele vardı. Challenge Tour’un Türkiye ayağı, New Course’da (Yeni Saha) ilk grupların sahaya çıkmasıyla sabah saat 07.05’te başladı. Par 72 sahadaki turnuvada ilk günün öne çıkan ismi John Hahn oldu. Amerikalı oyuncu, harika bir oyun oynayarak gün sonunda -9 ile liderliğe fırladı ve iddiasını ilk günden ortaya koydu. Beş par, üç birdie ile skor kartını açan Amerikalı oyuncu, dokuzuncu çukurda eagle yapınca; farkı erkenden açmasını bildi. Son dokuzunda da ritmini bozmayan oyuncu beş par, dört birdie ile adeta uçuşa geçti. 

ALTI İSİM YAKIN TAKİPTE

2011 yılında profesyonelliği geçiş yapan 27 yaşındaki Amerikalı golfçüyü ilk raund sonunda ikincilik basamağında altı oyuncu takip etti. -3 ile günü tamamlayan Portekizli Ricardo Santos, iki Fransız Clement Sordet ve Joel Stalter, iki İngiliz oyuncu Darren Wright ve Aaron Rai ile İsveçli Sebastian Soderberg lideri izledi.

Günün önemli notlarından biri de şiddetli yağmur nedeniyle oyuna ara verilmesiydi. Saat 14.00 civarında bir anda bastıran sağnak yağmur, oyunun 45 dakika durmasına neden olurken ardından açık havada oyun devam etti.

MUSTAFA HOCAOĞLU'DAN BAŞARILI START 

156 oyuncunun mücadele verdiği organizasyonda Türkiye’den dördü amatör olmak üzere 15 golfçü sahaya çıktı. 175 bin avro toplam ödüllü Turkish Airlines Challenge’da Hamza Sayın, Ediz Kemaloğlu, Cahit Kaya, Bekir Kara, Ulaş Karataş, Bülent Karataş, Deha Senay, Hakan Yamaç, Şenol Bay, Mustafa Hocaoğlu, Ramazan Duman‘ın yanı sıra amatör oyunculardan Ali Altuntaş, Jae Woo Shim, Koray Varlı, Leon Açıkalın mücadele verdi.

Bu isimler arasında günün en iyi derecesine Mustafa Hocaoğlu imza attı. İlk raundu -3 ile dönen Hocaoğlu; 11 çukuru par, beş çukuru da birdie ile geçip güzel bir oyun ortaya koydu ve ilk gün sonunda 20’inci sırayı paylaşan isimlerden biri oldu. 2014 yılındaki buluşmayı kazanan Galli oyuncu Oliver Farr da, ilk gün sonunda -3 ile oynayan bir diğer golfçü oldu. Türk oyunculardan Hakan Yamaç ve Ali Altuntaş ise günü +1 ile tamamlayarak par’a en yakın kalan isimler oldu. 

EN İYİ 60 İSİM FİNALE YÜRÜYECEK

Turnuva, Cuma günü saat 07.05’te birinci ve onuncu çukurlardan ilk grupların çıkacağı ikinci raund ile devam edecek. Golfün en önemli organizasyonlarından Avrupa Turu’na oyuncu hazırlayan Challenge Tour’un Türkiye ayağı Turkish Airlines Challenge’da ilk iki gün sonunda ilk 60 sırada yer alabilen golfçüler; son iki raundu oynayarak şampiyonluk kupasını kaldırmak için mücadele verecek.