Türkiye Golf Federasyonu’nun 2017 faaliyet takviminde yer alan TGF Aslı Nemutlu Türkiye Gençler Şampiyonası Samsun’da düzenlendi. İki gün süren turnuvada gross birinciliklerine erkeklerde Kemer Golf Kulübü’nden Kerem Tanpolat 158 vuruşla, genç kızlarda ise yine aynı kulüpten Serra Evrengil 166 vuruşla ulaştı.


19-20 Mayıs tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü’nde iki raund üzerinden oynanan şampiyonaya 11 kulüpten 18 yaş altında 66 oyuncu katıldı. İki gün boyunca ara ara yağan yağmur ve zaman zaman etkisini gösteren orta şiddette rüzgarla mücadele veren oyuncular, hava şartlarının yanı sıra zorluk derecesi yüksek sahada en iyi skoru yapmak için çaba sarf etti.


Erkekler genel sıralamada ilk üç sıra Kemer Golf Kulübü oyuncularının oldu. İlk gün 82, ikinci gün ise sahayı 76 ile dönen Kerem Tanpolat, genel sıralamada aynı kulüpten Ahmet Telli’nin bir stroke önünde kupaya uzandı. Sıralamada üçüncülüğe ise Leon Açıkalın bir stroke farkla elde etti.

Genç kızlarda ise Serra Evrengil ilk gün 92 ile sahayı bitirirken ikinci gün harika bir oyuna imza atarak 74 oynadı ve toplamda 166 vuruşla şampiyon oldu. Onu iki stroke farkla National Antalya Gençler Golf Akademisi’nden Melike Kurucan izledi. Üçüncülüğü ise Serik BGK’dan Gülten Gül Gözüyanık iki stroke fark ile takip etti.

Medal net olarak hesaplanan kategori birinciliklerinde erkeklerde yine Kemer Golf Kulübü’nden Kerem Tanpolat 152 net skorla ilk sırada yer alırken, genç kızlar A kategorisinde National Antalya Gençler Golf Akademisi’nden Melike Kurucan 152 net skorla birinci oldu. Stableford formatına göre hesaplanan B kategorisinde erkeklerde National BGK’dan Hasan Şekeroğlu 59 puan, genç kızlar B kategorisinde ise Kemer Golf Kulübü’nden Berra Mumcu 69 puanla ilk sırada yer aldı.

GENÇLER ŞAMPİYONASI’NIN YENİ ADRESİ SAMSUN


Şampiyonada dereceye girenler oyuncular ödüllerini, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Başkanı Kadir Koçak, 2012 yılında kaybettiğimiz Milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun babası Metin Nemutlu ve TGF Milli Takımlar Başantrenörü Erol Şimşek’in elinden aldı.

Ödül töreninde konuşma yapan Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, turnuvanın ilk kez Samsun'da düzenlendiğini hatırlatarak, "Türkiye Gençler Şampiyonası, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için ilk adımı attığı İlkadım İlçesi'ndeki bu sahada daha da anlamlı hale geldi. Şampiyona bundan sonra sürekli bu sahada yapılacak" dedi. Genç sporcuların Mustafa Kemal Atatürk'ün istediği gibi zeki, çevik ve ahlaklı olmasını öğütleyen Ağaoğlu, "1997 yılında federasyonda yöneticiyken başlattığım bu turnuvanın 21’incisini gerçekleştirdik. Benim en değer verdiğim organizasyonlardan birisidir. 2012'den itibaren elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Aslı Nemutlu adına bu şampiyonayı düzenliyoruz. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyoruz" diye konuştu.

YUSUF ZİYA YILMAZ DA ZİYARET ETTİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü’nde gerçekleştirilen şampiyonaya, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da final günü bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile biraraya gelen başkan, putting green ve driving range’de incelemelerde bulundu. Samimi bir havada geçen buluşmada şampiyonanın Samsun’da yapılmasından dolayı memnuniyetini ifade eden Yusuf Ziya Yılmaz, başarılı organizasyondan dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Yılmaz, yetkililerden sahanın son durumu hakkında da bilgi aldı.