Ocak ayında Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü’nde başlayan “Çocuk evlerinden golfe, golften olimpiyatlara’ projesi kamuoyunun takdirini kazandı. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Golf Federasyonu ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü iş birliğinde başlatılan proje kapsamında 70 çocuk golfte tanıştı. Yaşları 8 ile 12 arasında değişen çocuklar, Türkiye Golf Federasyonu tarafından hazırlanan golf kıyafetleriyle haftada iki gün, 20’şer kişilik gruplar halinde antrenmanlara katılıyor. 
Haziran ayına kadar devam edecek projede çocuklar, golf etiket kuralları, golf malzemesi ve ekipmanlarının tanınması, temel duruş ve tutuş becerileri, kısa ve uzun oyun becerilerinin tanınması, yarışma ve müsabaka formatının tanınması gibi golfün temelini oluşturan teorik ve pratik bilgileri öğrenecek. 70 çocuk altı aylık program sonunda performans değerlendirmesine tabi tutulacak. Bu değerlendirmeler sonunda başarılı olanlar Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü’nün altyapısına alınacak. 

AĞAOĞLU: ÖRNEK PROJE
Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü’nü ziyaret ederek projeye katılan çocuklarla bir araya gelen Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, federasyon olarak sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini söyledi. 2007 yılında engelliler golfünü başlatarak Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirten Ağaoğlu, “Geçen yıl da işitme engelliler golfüyle ilgili çalışmaların semeresinini Samsun’da düzenlenen İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda gördük. “Çocuk evlerinden golfe, golften olimpiyatlara’ projesine de büyük önem veriyoruz. Herşeyden önce 8-12 yaş arasındaki 70 çocuğu bu yolla sporla buluşturuyoruz, onların sosyalleşmesini sağlıyoruz. Bu projenin diğer federasyonlara da örnek olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.