Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Karadeniz Bölgesi'nin ilk sahası olma özelliğini taşıyan dokuz çukurlu saha ve golf akademisi Cuma günü törenle hizmete girecek. Atakum ilçesindeki Batıpark dolgu alanı üzerine yapılan saha 16 ve 17 Temmuz tarihlerinde de Türkiye Golf Federasyonu'nun resmi turnuvalarından Federasyon Kupası'na ev sahipliği yapacak. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, golf sahasının turizmin ve sporun başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Samsun'a önemli getirileri olacağını söyledi. Golfün Samsun'a büyük ekonomik kazanç sağlayacağını ifade eden Yılmaz,"Gençlik ve Spor Bakanımız Çağatay Kılıç Bey'in de büyük çabalarıyla ilimizde çok sayıda spor tesisi hizmete girdi.  Golf sahası turizm iddiası olan şehirlerin muhakkak yapmaları gereken ve talep edilen bir alt yapı projesi idi. Biz de 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat'larında da kullanılacak bir sahayı kısa sürede inşa ettik. Bu saha aynı zamanda Türkiye'nin deniz dolgu üzerine ilk golf sahası olma özelliğini de taşıyor" diye konuştu. Yılmaz sahanın açılışına golf tutkusu ile bilinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılacağını açıkladı. 



18 ÇUKURA ÇIKARILACAK
Uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmak için 18 çukurlu golf sahası yapma çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Başkan Yılmaz, “Onun dışında golfe gönül vermiş iş dünyamızdan birçok kişi de Samsun'da olacak. Biz 9 çukurlu golf sahamızı yapalım da olsun bitsin demedik. Uluslararası müsabakaların yapılabilmesi için golf sahalarının mutlaka 18 çukurlu olması gerekiyor. Biz bu kararı da cesaretle verdik ve şu an 18 çukura çıkarma çalışmalarımızı ve alt yapı inşaatımızı bitirmek üzereyiz. 2016'nın sonunda 18 çukurluk alan dolgusu ve golf sahası içerisinde yer alacak hizmetler bitmiş olacak. 18 çukurlu saha İşitme Engelliler Olimpiyatları'nda golf müsabakalarına ev sahipliği yapacak” diye konuştu. 

Cuma günü açılışı yapılacak sahada 16-17 Temmuz tarihlerinde de Federasyon Kupası oynanacak.

(Yazı ve fotoğraflar: Köksal ÖNER)