Golf dünyasının en prestijli major turnuvası olarak nitelendirilen Britanya Açık (The Open) başladı. Dünyaca ünlü Muirfield Sahası’nda bu yıl 142. kez düzenlenen organizasyonun ilk gününü Amerikalı Zach Johnson lider bitirdi.
Eski Masters şampiyonu Johnson sahayı 66 vuruşla dönerken, dört birdie ve bir eagle yaptı. Basın toplantısında sevincini gizleyemeyen Zach Johnson, “Performansımdan memnunum. Benim için istikrarlı bir gündü. İlk vuruşlarım çok iyiydi, yaklaşma vuruşlarında da çok rahattım. Open’da ne zaman par’ın altında bir skor yapmışsanız, o gün iyi pata yapmışsınız demektir. Bu benim için de geçerli” dedi.
Zach Johnson’un bir stroke gerisinde vatandaşı Dustin Johnson ve eski şampiyonlardan 56 yaşındaki Mark O’Meara günü ikinci sırada tamamladı. 2010 yılında Royal St George’s Sahası’nda düzenlenen turnuvada ikinciliği paylaşan Dustin Johnson, kariyerinin en iyi The Open başlangıcını yaparken, 5 par’lık 17. Çukuru da eagle ile geçti. Royal Birkdale’deki şampiyonluğundan 15 yıl sonra, Muirfield Sahası’nda 67 oynayarak tüm dikkatleri üstüne çeken Mark O’Meara, ilk günün en çok konuşulan isimlerinden birisi oldu. O’Meara ilk günün sonunda mikrofonlara, böyle oynadığı takdirde turnuvayı kazanabileceğini söyledi.
Organizasyonun en büyük favorisi Tiger Woods, günü Angel Cabrera ve Phil Mickelson gibi -2 ile tamamladı. 2010 The Open şampiyonu Güney Afrikalı Louis Oosthuizen ve İsveçli Peter Hanson ilk gün turnuvadan çekilen oyuncular oldu.